Hakkımızda
264
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-264,bridge-core-2.3.3,,qode_grid_1200,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-21.9,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-6.2.0,vc_responsive
 

Hakkımızda

NEDEN YAVAŞ YAŞAM

Yaşamlarımız gittikçe hızlanıyor. Otobanlarımız, cep telefonlarımız, metrolarımız, uçaklarımız, tabletlerimiz, elektrikli ev aletlerimiz, e-kitaplarımız kısaca hayatımızı kolaylaştıracak her şeyimiz var ancak olmuyor. İşe yetişmek için daha erken kalkıyoruz, işten daha geç dönüyoruz. Ödememiz gereken borçlarımız, kredilerimiz bitmiyor, bitse de bir şekilde yine borçlanıyoruz. Kendimize, sevdiklerimize daha az zaman ayırabiliyoruz. Kahveyi yürürken içiyoruz, yemekleri ayaküstü hızlıca yiyoruz. Hep yetişmemiz gereken bir yer, hep kaçırdığımız bir şeyler var hayatta.

Aslında farklı bir hayat mümkün. Sadece varmanın değil yolculuğun önemli olduğu, sevdiklerimizle sosyal medyada değil yüz yüze paylaşımda bulunabileceğimiz, ne kadar tükettiğimizin değil ne kadar ürettiğimizin önemli olduğu bir hayat mümkün. Yaşam tarzımızla dünyayı yok etmediğimiz, geleneklerimizi, yerel yemeklerimizi, doğayı koruduğumuz bir yaşam mümkün.

 

Biz buna inandığımız için 2011 yılında Yavaş Yaşamı Destekleme Derneği’ni kurduk. Daha iyi bir dünyanın, daha bir yavaş dünyanın mümkün olduğuna inanıyoruz. Hız ve tüketim üzerine kurulu olmayan, insana ve diğer canlılara zarar vermeyen, geleneklerin, tarihin, doğanın, yerel üretimin korunduğu ve desteklendiği bir yaşamın mümkün olduğuna.

 

Derneğimizin hedefleri arasında doğal, kültürel ve tarihi çevrenin korunması, geliştirilmesi, kırsal ve kentsel sürdürülebilir kalkınma, kültür, sanat, turizm, çevre, kentsel doku kalitesinin artırılması, yerel tarihi dokunun, sanat eserlerinin ve yapıların bakımı korunması gelişimi ve yeniden kullanımının desteklenmesi yer almaktadır. Demokrasinin güçlendirilmesi, dezavantajlı kesimlerin desteklenmesi ve insan haklarının hakim kılınması diğer hedeflerimiz arasındadır.